Category: Наша сарадња са родитељима

November 1, 2022 by website 0 Comments

Превентивно здравствена заштита у ПУ „Дечји дани“

Здравствена заштита у ПУ „ Дечји дани“ има за циљ стварање оптималних услова за правилан психофизички развој деце, као и унапређивање и очување њиховог здравља.

Формирање здравих навика код деце основни је задатак и приоритетни садржај рада у спровођењу превентивно здравствене заштите у вртићу.

Приоритетни задаци програма превентивне здравствене заштите су:

  • Планирање и програмирање превентивне здравствене заштите
  • Сарадња са друштвеном средином ( стручним службама Дома здравља, ГЗЗЈЗ,санитарном инспекцијом)
  • Здравствено васпитни рад
  • Стручно усавршавање
  • Вођење здравствене документације

Носиоци планирања, спровођења и контроле превентивне здравствене заштите деце у предшколској установи су медицинске сестре сарадници на пословима неге и превентивно здравствене заштите и руководиоци објеката.

  Медицинске сестре сарадници на пословима неге и ПЗЗ  организују  у свом вртићу:                         

  • Вежбе са децом  за превенцију равних стопала и вежбе за правилно држање тела;
  • Активности на формирању културно-хигијенских навика које воде ка очувању и унапређењу здравља детета (одржавање личне хигијене, правилна исхрана, физичко-рекреативне активности, заштита средине);
  • Дневну контролу здравственог стања детета (тријажа током целог дана);
  • Периодичну контролу раста и развоја ( мерење телесне тежине и телесне висине, превентивни прегледи);
  • Дневну, месечну и годишњу контролу санитарно-хигијенских услова;

Сарадња између предшколске установе и породице је од највећег значаја за остваривање циљева превентивно здравствене заштите  и полази од становишта да породица има кључну улогу у животу детета.

Основни приципи сарадње са породицом базирају се на неговању партнерских односа, поштовању личности и улоге родитеља, широкој понуди разних могућности за укључивање родитеља, уважавање идеја, идеји да сарадња као процес захтева време, стрпљивост и заједничку одговорност како би омогућили деци правилан психофизички развој.                                                                                                                

                                                                                                                  

Како би употпунили и ојачали сарадњу потребно је да родитељ :

  • Приликом првог довођења детета приложи оверен и потписан здравствени картон, као и лекарску потврду о здрвственом стању детета издату од стране лекара у државном Дому здравља, који не могу бити старији од пет радних  односно седам календарских дана;
  • Да у случају обољења детета за време боравка у вртићу без одлагања преузме дете на позив запосленог, те да по повратку детета у колектив донесе потврду лекара о здравственој способности детета за боравак у колективу;
  • Да после одсуства детета дужег од 5 (пет) радних дана дете доведе уз обавезну потврду лекара о здравственој способности детета за боравак у колективу ( из државног Дома здравља или приватне ординације);
  • Да уколико детете болује од хроничних незаразних болести, медицинске сестре на превентивној здравственој заштити поступају по достављеном упутству педијатра и одговарајућном потврдом за боравак детета у колективу;
  • Да о свакој повреди детета или свакој другој промени здравственог стања детета насталој у кућним условима, без одлагања приликом пријема детета у објекат, обавести медицинску сестру васпитача или васпитача групе. Писана изјава о наведеном, део је медицинске документације медицинске сестре на превентивно здравственој заштити, а попуњава је родитељ у њеном присуству одмах након пријема детета у објекат.

          

 

ДРАГИ РОДИТЕЉИ,

ПРЕМА ДЕЦИ СЕ ОДНОСИТЕ СА ПОШТОВАЊЕМ, ПОДСТИЧИТЕ ИХ ДА СЕ ТРУДЕ, ХРАБРИТЕ ИХ ДА БУДУ ОНО ШТО ЈЕСУ !!!

November 5, 2021 by website 0 Comments

Мешовите групе деце у вртићу

Мешовите групе у вртићу су оне у којима су заступљени различити узрасти деце.  Закон о предшколском васпитању и образовању подржава формирање васпитних група мешовитог узраста деце од 1 до 3 године, затим од 3 године до поласка у школу, као и од 2 године до поласка у школу.

У нашој Установи, рад са децом у мешовитим групама има дугу традицију.  У већини наших вртића заступљен је концепт мешовитих група.

Разлози због којих се организују групе деце мешовитог узраста:

  • У мешовитим групама деца уче на свој начин без ригидних претпоставки о способностима деце одређеног узраста.
  • Атмосфера у мешовитим  групама је природнија, сличнија оној коју дете очекује у реалном животу, где се пријатељства склапају према интересу, а ређе према узрасту.
  • У свакодневном животу увек је неко старији/млађи, способнији/неспособнији, бољи или лошији у некој активности.
  • У мешовитим групама деца брину једна за друге, уче једна од других, уче једни друге, јачају дечје самоспознавање и самопоуздање, свако дете може допринети групи на свој начин.
  • У мешовитим групама савладавање социјалних вештина је природно, а не наметнуто.
  • Старија деца имају прилику за истраживање и усавршавање својих вештина вођства. Многа деца која у групи вршњака немају довољно самопоуздања за улогу вође – у мешовитим групама се осећају сигурније.
  • Мање се посвећује пажња ономе шта се учи, а много више пажња начину учења.
  • У мешовитим групама “профитирају” и млађа и старија деца.
  • Деца стално увежбавају комуникационе вештине, пазе на дужину реченица, тон гласа и начин изражавања у зависности од тога да ли се обраћају млађима или старијима.
  • Старија деца утврђују своја знања, развијају социјалне компетенције и имају осећај успеха, што доводи до самопоуздања које је најбоља мотивација за даље учење и напредовање.
  • Старија деца у мешовитим групама најчешће иницирају игру и смишљају стратегије и начине укључивања млађих.
  • Млађа деца су константно изложена комплекснијим начинима решавања проблема које користе старија и често покушавају и сама да примене сличне стратегије.
  • Заједничке активности међу децом различитог узраста доприносе развоју, јер деца истог узраста углавном делују у истој “зони оптималног развоја”, док различити узрасти имају већи распон зона, што омогућава брже напредовање.
  • У мешовитим групама више је социјалних контаката, више позитивних изражавања емоција и маште, а мање надметања и агресивности; мање је сукоба/конфликата међу децом, који и када се појаве успешније и брже се решавају, млађа деца нису перципирана као претња и налазе се у ситуацији да прилагоде своја очекивања и имају више разумевања.
  • Деца више међусобно сарађују, помажу једни другима, деле и размењују ствари, старија деца помажу млађој деци и уче их, при чему уче преузимање одговорности за своје поступке, постају зрелији и одговорнији.
  • Старија деца која имају тешкоће са регулацијом властитог понашања, брже напредују када подстичу млађу децу да чине исто, односно када објашњавају правила и подсећају млађу децу да их треба следити, тада и сама следе правила.
  • Дружење деце различитог узраста позитивно утиче на развој говора.
  • Игра млађе деце постаје софистициранија и зрелија, него што би то било у тзв. “чистој” групи, док старија деца побољшавају своје социјалне вештине организујући игру за млађу децу.
  • Истраживања показују да су деца различитог узраста, такође свесна и разлика и карактеристика везаних за узраст. Према томе, и старија и млађа деца прилагођавају своја очекивања у зависности од тога ког узраста је саиграч- што доприноси развоју социјалне свести и компетенција.

 

Може се закључити да мешовите групе деце позитивно утичу на развој све деце (на сазнајни, социјални и емоционални развој као и на игру детета), јер укључују просоцијална понашања која доприносе целокупном развоју.

July 1, 2021 by website 0 Comments

Позивамо родитеље да се придруже вебинару “Од игре се расте као од спанаћа”

Позивамо родитеље да се придруже вебинару “Од игре се расте као од спанаћа” којим се отвара УНИЦЕФ-ова онлајн школа родитељства.

Детаљније информације дате су на УНИЦЕФ-овој Фејсбук страници и веб страници Центра за подршку раном развоју и породичним односима “Хармонија” (http://centarharmonija.rs/?p=1846)

Линк ка вебинару: https://youtu.be/G68GvY6TpEs

 

Стручне сараднице ПУ „Дечји дани“

May 10, 2021 by website 0 Comments

Предшколска онлине заједница учења – видео обукe

Поштовани и драги родитељи,

Настављамо промоцију онлајн заједнице учења, позивамо Вас да се упознате са видео обукама које су доступне на сајту Министарства просвете, науке и технолошког развоја:

КЛИКНИТЕ ОВДЕ

Верујемо да ће ови садржаји бити корисни и да ће допринети квалитету наше сарадње. Унапред Вам се захваљујемо.

Стручне сараднице ПУ “Дечји дани”

Маj, 2021.

April 6, 2021 by website 0 Comments

Предшколска онлине заједница учења

Поштовани и драги родитељи,

Узимајући у обзир актуелну епидемиолошку ситуацију и усмереност на онлајн комуникацију, позивамо Вас да се упознате са садржајем Брошура које се налазе на линку:

КЛИКНИТЕ ОВДЕ

На њему су линкови за три Брошуре које су намењене родитељима и односе се на Социо-емоционално учење деце предшколског узраста, Добробит деце и на теме Васпитања пружањем подршке и успостављањем правила.

Верујемо да ће ови садржаји бити корисни и да ће допринети квалитету наше сарадње. Унапред Вам се захваљујемо.

Стручне сараднице ПУ “Дечји дани”

Март, 2021.